Altatásos fogászat és éber szedáció
Mikor szükséges altatásos fogászat? Mi a különbség a mély altatás és az éber szedáció között?
Nagyobb, több területet érintő fogászati, parodontológiai vagy szájsebészeti beavatkozások gyorsabban, a páciensek számára kevésbé megterhelően végezhetők altatásban vagy éber szedációban.
- Altatásos fogorvosi beavatkozásra lehet szükség, ha a fogászati páciens nem tűri a legkisebb fájdalmat sem.
- Kóros hányinger és nem kontrollálható öklendezés is szükségessé teheti, hogy altatással végezzük a fogorvosi beavatkozást.
- Gyermekkori vagy korábbi rossz emlékek miatt kóros félelem alakulhat ki a fogorvostól. Egyes esetekben a beavatkozás csak altatásos fogászati kezeléssel oldható meg.
- Egyes emberek képtelenek elviselni a fúró hangját vagy rezonanciáját.
- A hosszú évek óta elhanyagolt fogazat is indokolhatja az altatást, amikor sok beavatkozást vagy műtétet kell egyszerre elvégezni.
- Az is előfordul, hogy elfoglalt üzletemberek nem akarnak hosszabb ideig visszajárni a fogorvoshoz több kezelés részletekben történő elvégzésére. Inkább az altatást választják, hogy egyszerre végezzük el a lehető legtöbb kezelést.
- Emellett számos esetben csak altatásban lehetséges a szellemi fogyatékkal élő páciensek kezelése. Bár ennek megszervezése állami feladat, számos földrajzi területen nehezen érhető el.
A csak félelemmel küzdő páciensek esetében gyakran segíteni szokott az éber szedációval kombinált fogászati kezelés. Ekkor nem altatjuk el a pácienst, csak speciális nyugtató hatású gázkeveréket lélegeztetünk be vele, vagy injekció formájában kap nyugtatót. Ilyenkor a páciens általában nem, vagy csak részben emlékszik az átélt beavatkozásokra, ugyanakkor aktív és cselekvő képes a beavatkozások során, így a lenyomatvétel és a harapás regisztrálása könnyen kivitelezhető.
Szegedi magánklinikánkon sebészet és esztétikai plasztikai sebészet is működik.
Saját műtőinkben biztonságos altatásos fogászati és szájsebészeti beavatkozásokat is rendszeresen végzünk. Több esteben tudtuk kombinálni az esztétikai fogászati kezelések altatásos elvégzését plasztikai sebészeti beavatkozásokkal közös altatás során. Bár az ilyen beavatkozások nagyon pontos tervezést és felkészítést igényelnek, a pácienseinknek ez mind időben, mind anyagilag kedvezőbb megoldást jelenthet.
Az altatásos és éber szedációs fogászati beavatkozás lehetősége megkíméli a fogászati kezelésekkel szemben támasztott félelmeitől. Illetve lehetőség van nagyobb fogászati, implatológiai, parodontológiai vagy szájsebészeti műtétek kényelmesebb elvégzésére!
Az altatás nem más, mint az egész testre kiterjedő általános érzéstelenítés, melynek során a páciens nincs tudatánál, így emlékképek és fájdalom nélkül végezhetők el a fogászati és szájsebészeti beavatkozások. Az altatás a központi idegrendszer megfelelő elemeinek átmeneti kikapcsolását jelenti.
Éber szedációban bár a páciens némileg relaxált állapotban van, orvos utasításaira még képes reagálni – például szájnyitásra, vagy összeharapásra -. A páciens kooperációját igénylő protetikai és konzerváló fogászati beavatkozásokat javasoljuk inkább éber szedálásban, mintsem altatásban végezni.
Altatásos beavatkozásra CSAK műtővel és erre megfelelő személyzettel ellátott klinikán vállalkozzon!
Aneszteziológus szakorvosunk feladata a páciens altatása, hogy a fogászati beavatkozás alatt ne érezzen fájdalmat.
Az altatásos állapot jellemzői:
- fájdalommentesség
- az öntudat elvesztése
- izomellazulás
Mindezek elérésére több, célszerűen megválasztott gyógyszert alkalmazunk együttesen, ezáltal egy-egy szerből kevesebb adagot alkalmazva minimálisra csökken a túladagolás, esetleges mellékhatások veszélye.
Az altatást speciálisan képzett aneszteziológus szakorvos végzi.
Amennyiben Önt érdekli ez a lehetőség, kérjük, olvassa el rövid tájékoztatónkat az altatás előnyeiről, menetéről, az altatás előtti és utáni teendőkről.
Kérjük látogassa meg külön altatásos fogászatról szóló oldalunkat: www.altatasosfogaszat.com